78393-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterladdningsutrustningar (HDR)
Referensnummer: MT 2018-0057 / 18RS931
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 2 st. efterladdningsutrustningar för leverans till Onkologiska kliniken, Område opererande och onkologi med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även utrustningsbundet förbrukningsmaterial, tex strålkällor, applikatorer och nålar, samt option på serviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33151000 Apparatur och utrustning för radioterapi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen