784127-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall – Behandling av farligt avfall från hushåll
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBehandling av farligt avfall från hushåll
BeskrivningUpphandlingen omfattar hämtning och behandling av farligt avfall från hushåll inom Norrköpings kommun. Det farliga avfallet hämtas för behandling på Beställarens anläggningar, Returpunkterna. Artiklar som av Beställaren bedöms ha potential att återanvändas ingår inte i upphandlingen. I uppdraget ingår att inhämta de yttranden, godkännanden och tillstånd som krävs för att genomföra uppdraget i enlighet med gällande lagar och författningar.
Intern identifierareABV 2023/0597
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000