784391-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Personlig assistans
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersonlig assistans
BeskrivningEkerö kommun bedriver idag personlig assistans i egen regi och har för avsikt att upphandla en leverantör som utför den personliga assistansen på entreprenad. Uppdraget avser utförande av personlig assistans för barn, unga och vuxna bosatta i Ekerö kommun och som valt kommunen som assistansanordnare. Uppdraget innebär att de assistansberättigade som väljer kommunen som utförare kommer att få antagen leverantör som utförare. Avtal avses att tecknas med en (1) leverantör.
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsförfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101477:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade