See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datacenterutrustning 2024
Beskrivning: Upphandling Datacenterutrustning. Ramavtalet består av tre anbudsområden. Datacenterutrustning Servrar och lagring Nätverk och säkerhet Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2022/2560 av den 14 december 2022 om utländska subventioner som snedvrider den inre marknaden Anbudsgivare har en skyldighet att anmäla ekonomiska bidrag till kommissionen i upphandlingar med värden som uppskattats till minst 250 miljoner euro exklusive mervärdesskatt. Om upphandlingen är uppdelad i separata delar, vars sammanlagda värde uppgår till minst 250 miljoner euro, är tröskelvärdet för anmälningsskyldigheten 125 miljoner euro per anbudsområde. Anbudsgivare är i sådana upphandlingar skyldiga att anmäla till den upphandlande myndigheten om den mottagit ekonomiska bidrag till ett värde som uppgår till minst 4 miljoner euro per land utanför EU. Om inget ekonomiskt bidrag har mottagits ska anbudsgivaren i stället ge in en försäkran till den upphandlande myndigheten om att den inte har mottagit sådana ekonomiska bidrag från länder utanför EU. Två anbudsområden i upphandlingen träffas av FSR-förordningen Anbudsområdena Datacenterutrustning och Servrar och lagring omfattas av förordningen. Anbudsområdet Nätverk och säkerhet omfattas inte av förordningen.
Intern identifierare: 23.3-10419-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 32510000 Trådlös telekommunikationsutrustning, 32522000 Telekommunikationsutrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72410000 Leverantörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Nätverk och säkerhet
Beskrivning: Anbudsområde Nätverk och säkerhet omfattar hårdvara, programvara, tjänster samt tillbehör, reservdelar och komponenter inom området nätverk och säkerhet. Nedan listas exempel på vad som ingår i anbudsområdet. Hårdvara Switchar Routrar Produkter för trådlösa nätverk Lastbalanserare Optiska transceivers Brandväggar Krypterade förbindelser Intrångsdetektering och övervakning Tillbehör Nätverkskablage Strömkablar Övriga kablar Nätverksverktyg Övrigt Reservkraft (UPS, batteri och reservaggregat som drift av till exempel fossilt bränsle) Fiberrännor Kabelstegar Trådstegar Klibbmattor El Kabeldragning Tjänster Installation Konfiguration Migrering Rådgivning Service Support Servrar och lagring, Nätverk och säkerhet samt Datacenterutrustning får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 9 200 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från det anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För respektive anbudsområde är fördelningen följande. Servrar och lagring har en sammanlagd omsättning upp till 4 000 000 000 SEK. Nätverk och säkerhet har en sammanlagd omsättning upp till 1 200 000 000 SEK. Datacenterutrustning har en sammanlagd omsättning upp till 4 000 000 000 SEK.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Datacenterutrustning
Beskrivning: Anbudsområde Datacenterutrustning omfattar samtliga produkter och tjänster som omfattas av anbudsområdena Nätverk och säkerhet och Servrar och lagring. Hårdvara kan avropas för eget ägande eller som tjänst. Vid avrop för Hårdvara som tjänst se kapitel Finansiella villkor vid köp av Hårdvara som tjänst. Datacenterutrustning ska användas när Avropsberättigads behov omfattar produkter och/eller tjänster inom nätverk, säkerhet, servrar och lagring. Nedan listas exempel på vad som ingår i anbudsområdet. Datacenterutrustning Hårdvara Servrar Lagringssystem/lagringslösningar Säkerhetskopiering Virtualiseringslösningar Switchar Routrar Produkter för trådlösa nätverk Lastbalanserare Optiska transceivers Brandväggar Krypterade förbindelser Intrångsdetektering och övervakning Tillbehör Nätverkskablage Strömkablar Övriga kablar Minne Hårddiskar Nätverkskort Fiberkanalkort Processorer Nätverksverktyg Övrigt Reservkraft (UPS, batteri och reservaggregat som drift av till exempel fossilt bränsle) Fiberrännor Kabelstegar Trådstegar Klibbmattor El Kabeldragning Tjänster Installation Konfiguration Migrering Rådgivning Service Support Servrar och lagring Anbudområdet omfattar hårdvara, programvara, tillbehör, reservdelar och tjänster inom området för servrar och lagring. Nedan listas exempel på vad som ingår i anbudsområdet. Hårdvara Servrar Lagringssystem Säkerhetskopiering Virtualiseringslösningar Optiska transceivers Tillbehör Nätverkskablage Strömkablar Övriga kablar Minne Hårddiskar Nätverkskort Fiberkanalkort Processorer Övrigt Reservkraft (UPS, batteri och reservaggregat som drift av till exempel fossilt bränsle) Fiberrännor Kabelstegar Trådstegar Klibbmattor El Kabeldragning Tjänster Installation Konfiguration Migrering Rådgivning Service Support Nätverk och säkerhet Anbudsområdet omfattar hårdvara, programvara, tjänster samt tillbehör, reservdelar och komponenter inom området för nätverk och säkerhet. Nedan listas exempel på vad som ingår i anbudsområdet. Hårdvara Switchar Routrar Produkter för trådlösa nätverk Lastbalanserare Optiska transceivers Brandväggar Krypterade förbindelser Intrångsdetektering och övervakning Tillbehör Nätverkskablage Strömkablar Övriga kablar Nätverksverktyg Övrigt Reservkraft (UPS, batteri och reservaggregat som drift av till exempel fossilt bränsle) Fiberrännor Kabelstegar Trådstegar Klibbmattor El Kabeldragning Tjänster Installation Konfiguration Migrering Rådgivning Service Support Servrar och lagring har en sammanlagd omsättning upp till 4 000 000 000 SEK. Nätverk och säkerhet har en sammanlagd omsättning upp till 1 200 000 000 SEK. Datacenterutrustning har en sammanlagd omsättning upp till 4 000 000 000 SEK.
Intern identifierare: 23.3-10419-2024-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Servrar och lagring
Beskrivning: Anbudområdet servrar och lagring omfattar hårdvara, programvara, tillbehör, reservdelar och tjänster inom området för server och lagring. Nedan listas exempel på vad som ingår i anbudsområdet. Hårdvara Servrar Lagringssystem Säkerhetskopiering Virtualiseringslösningar Optiska transceivers Tillbehör Nätverkskablage Strömkablar Övriga kablar Minne Hårddiskar Nätverkskort Fiberkanalkort Processorer Övrigt Reservkraft (UPS, batteri och reservaggregat som drift av till exempel fossilt bränsle) Fiberrännor Kabelstegar Trådstegar Klibbmattor El Kabeldragning Tjänster Installation Konfiguration Migrering Rådgivning Service Support Servrar och lagring, Nätverk och säkerhet samt Datacenterutrustning får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 9 200 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från det anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För respektive anbudsområde är fördelningen följande. Servrar och lagring har en sammanlagd omsättning upp till 4 000 000 000 SEK. Nätverk och säkerhet har en sammanlagd omsättning upp till 1 200 000 000 SEK. Datacenterutrustning har en sammanlagd omsättning upp till 4 000 000 000 SEK.
Intern identifierare: 23.3-10419-2024-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Generella krav och informationsfrågor (för samtliga anbudsområden)
Intern identifierare: 23.3-10419-2024-3