2. Förfarande
Förfarande
Titel: Luftrenare i hemmiljö för behandling av allergisk astma alternativt svårbehandlad atopiska eksem
Beskrivning: Region Halland har i dagsläget ca 64 st luftrenare för hemmabruk som ordineras vi MAH (Medicinsk Apparatur i Hemmet) till patienter, både barn och vuxna, med svår allergisk astma orsakad av pälsdjur eller kvalster, alternativt svårbehandlad atopisk eksem med nattlig klåda. Då luftrenare för hemmabruk kommer att ingå som en del i en klinisk behandling är det av ytterst vikt att det finns medicinska studier som påvisar effekt av patienter med svår astma.
Intern identifierare: RS231417
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 39811200 Luftrenare
Ytterligare klassificering (cpv): 42514200 Elektrostatiska luft- och gasrenare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del