78450-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder – Datahall - Co-location
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDatahall - Co-location
BeskrivningRegion Västmanland upphandlar Tjänsten plats i datahall (”Co-Location”) på en plats inom visst avstånd från Regionens andra datacenter för att säkra pålitlig kontinuitet och redundans för Regionens it-drift. Regionen har stränga krav på skydd, behörighetskontroll och pålitlighet och redundans på de tjänster som förväntas kunna nyttjas av Regionens IT i datahallen. Dessa krav återfinns i dokument kravspecifikation. Med Tjänsten plats i datahall (”Co-Location”) menar Regionen att Regionen avtalar med Leverantör om att nyttja en viss, fysiskt avskärmad yta för av Regionen ägd och tillhandahållen it, samt att denna it har tillgång till kravställda tjänster, såsom redundant diversifierad kraftförsörjning, redundant av Regionen tillhandahållen diversifierad fiberkommunikation till Regionens andra datacenter. Regionen upphandlar också installationsstöd under av Regionen ledd etablering av Regionens it i Tjänsten. Detta stöd består i samverkan i planering, etablering, verifiering och dokumentation av Tjänsten.
Intern identifierareIN-IN23-0458
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 72510000 Administrativa tjänster för datorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenLeverantören bör möjliggöra etablerandet av en behörighetskontrollerad skalskyddad Yta i enlighet med kraven (tjänst, säkerhet mm.) i detta avtal med plats för sex (6) ytterligare rack i datahallen inom 6 (sex) månader från avrop. Ytan behöver inte nödvändigtvis ligga i direkt anslutning till ursprungligen etablerad Yta för sexton rack.