2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitalt nyckelsystem
Beskrivning: Avtal för Digitalt nyckelsystem är tecknat med Swedlock AB, 556746-5843.
Intern identifierare: KLF 2023/933
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44521110 Dörrlås
Ytterligare klassificering (cpv): 44521000 Diverse hänglås och lås, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44521210 Hänglås, 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar, 44522400 Låsdelar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: E-nämnden i Norrbottens län avser att upphandla ett digitalt nyckelsystem där respektive deltagande kommun med ev. aktuella bolag ska kunna teckna avtal med leverantör av det digitala nyckelsystemet. Ett gemensamt digitalt nyckelsystem avses upphandlas för att kunna underlätta och möjliggöra effektiviseringar, samordningsvinster och flexibilitet för flertalet kommunala verksamheter i Norrbotten samt för att nå en minskad sårbarhet inom de kommunala verksamheterna. Ett digitalt nyckelsystem anses kunna underlätta och effektivisera verksamheter så som hemtjänst, räddningstjänst, renhållning, fastighetsförvaltning och fastighetsbolag.
Intern identifierare: Digitalt nyckelsystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Möjligt förlängningskontrakt på administrationssystemet.