2. Förfarande
Förfarande
Titel: Centralt skoladministrativt verksamhetssystem
Beskrivning: Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ett Centralt skoladministrativt verksamhetssystem till Lidingö stad (staden) och Lärande- och kulturförvaltningen. Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av ett modernt och verksamhetsanpassat Centralt skoladministrativt verksamhetssystem. Tjänsten ska stödja barn– och skoladministrativa processer inom Lärande- och kulturförvaltningen och ska tillsammans med nuvarande och kommande systemlösningar skapa möjlighet till ett mer effektivt arbetsflöde i verksamheterna och erbjuda användarna en funktionell digital miljö med system som kontinuerligt anpassas efter verksamheternas och användarnas behov. Avtalet gällen från 2025-01-01 till och med 2029-12-31 med rätt för staden att förlänga avtalet på oförändrade villkor upp till 60 månader.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96955:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster