2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyggnad av VA och vägar för Område C – Sommarbo, Rörsundaön & Rörsundsviken, Nacka
Beskrivning: Upphandlingen avser att möjliggöra en förbättring av de sanitära förhållandena i området genom en utbyggnad av kommunalt vatten och spillvatten samt att möjliggöra för utbyggnad av permanent bostadsbebyggelse på befintliga bostadsfastigheter för område C, Norra Boo. Området avser Område C – Rörsunda ön med utbyggnad av ca 1,1 km vatten-, spillvatten- och elledningar samt Område C – Sommarbo och Rörsundsviken 1 ca 4,2 km vatten-, spillvatten- och elledningar.
Intern identifierare: NVOA 2025-00238
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utbyggnad av VA och vägar för Område C – Sommarbo, Rörsundaön & Rörsundsviken, Nacka