784973-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier – Batterienergilagersystem för Skärgårdstrafiken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Batterienergilagersystem för Skärgårdstrafiken
Beskrivning: Region Stockholm avser med start våren 2026 testa användandet av BESS (Battery energi storage system) på en plats i Stockholms skärgård under en period av två år. För ändamålet kommer vi handla upp ett system som är på minst 1 MW som ska kunna rymmas i en 20 fots container som ska placeras på en ponton varvid ett fartyg ska kunna lägga till för att snabb ladda fartyget batterier.
Intern identifierare: TN 2025-1196
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier
Ytterligare klassificering (cpv): 31430000 Elektriska ackumulatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000