78500-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geografiskt analysverktyg för trafikutveckling 2020
Referensnummer: D-nr: 1-84-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser att tillhandahålla ett Geografiskt analysverktyg för trafikutveckling, System (webbaserad plattform) till Västtrafik avsett för att analysera, visualisera geografisk-, trafik- och marknadsinformation. Systemet ska tillhandahållas som en tjänst över internet, Software as a Service (SaaS).
Utöver Systemet ska Leverantören leverera tjänster i form av rådgivning och konfiguration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48326000 Kartprogramvara, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48613000 Elektronisk databehandling, 48614000 Datainsamlingssystem, 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen