78504-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av FM-tjänster till Ellevio
Referensnummer: UH-2020-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio AB bjuder in företag att delta i upphandling av Facility management-tjänster för Ellevios kontor i Stockholm, Karlstad och Kungsbacka. Avtal kommer att tecknas för en period om fyra år med möjlighet till ytterligare förlängning i sammanlagt fyra år. Avtalsstart beräknas till maj/juni 2020. Uppdraget kommer att påbörjas tidigast under juli 2020. I uppdraget ska bl.a. städning, reception, vaktmästeri, konferenstjänster, kontorsmateriel, frukt, kaffe och andra relaterade tjänster ingå. Behovet varierar i omfattning och tjänster på de olika kontoren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ellevio AB bjuder in företag att delta i upphandling av Facility management-tjänster för Ellevios kontor i Stockholm, Karlstad och Kungsbacka. Avtal kommer att tecknas för en period om fyra år med möjlighet till ytterligare förlängning i sammanlagt fyra år. Avtalsstart beräknas till maj/juni 2020. Uppdraget ska påbörjas tidigast under juli 2020. I uppdraget ska bl.a. städning, reception, vaktmästeri, konferenstjänster, kontorsmateriel, frukt, kaffe och andra relaterade tjänster ingå. Behovet varierar i omfattning och tjänster på de olika kontoren.