2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratorietjänster och miljöanalyser
Beskrivning: Upphandlingen omfattar analystjänster avseende jord, slam- och sediment, vatten, luftprover, fastmaterial och analys av miljögifter i musslor, fisk och sediment. Med jordprover avses markprover. Fast material avses övrigt material, exempelvis aska, trä, asfalt, tegel och betong. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att laboratoriet inom utsatt tid ska leverera kvalitetssäkrade analysresultat som därefter kan användas som pålitliga beslutsunderlag.
Intern identifierare: 244/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Laboratorietjänster och miljöanalyser