2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bemanningstjänster, Socionomer
Beskrivning: Upphandlingen omfattar bemanningstjänster avseende socialsekreterare, biståndshandläggare, LSS-handläggare, boendesamordnare, placeringssamordnare eller avgifthandläggare och chefer för kortare och längre perioder inom Socialförvaltningen och Vård- och omsorgsförvaltningen. Syftet med inhyrning är att fylla tillfälliga eller längre personalbehov och vakanser som uppstår till följd av arbetstoppar, anställd personals sjukdom, tjänstledighet, i väntan på nyrekrytering med mera. Botkyrka kommun uppskattar volymen till cirka 38 MSEK (exklusive mervärdesskatt) under hela avtalstiden (inklusive optionsklausuler). Kommun garanterar inga volymer eller avrop för uppdrag och avtalsvolymen kan variera över tid.
Intern identifierare: VON/2024:00119
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85321000 Administration inom socialtjänsten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Socialsekreterare
Beskrivning: Anbudsgivaren ska tillhandahålla bemanningstjänster av Socialsekreterare inom Socialförvaltningen och Vård- och omsorgsförvaltningen för kortare och längre perioder för olika uppdrag vid frånvaro hos kommunens ordinarie personal. Bemanning av socialsekreterare ska kunna erbjudas inom följande tjänstekategorier: a. inom Missbruk och/eller socialpsykiatri b. inom Försörjningsstöd c. inom Barn- och ungdomsvård, d. inom Familjerätt e. inom Familjevård f. inom Våldsutsatta och eller hedersrelaterat våld
Intern identifierare: Socialsekreterare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Biståndshandläggare
Beskrivning: Anbudsgivaren ska tillhandahålla bemanningstjänster av Biståndshandläggare inom Socialförvaltningen och Vård- och omsorgsförvaltningen för kortare och längre perioder för olika uppdrag vid frånvaro hos kommunens ordinarie personal. Bemanning av Biståndshandläggare ska kunna erbjudas inom följande tjänstekategorier: . Biståndshandläggare för utrednings- och behandlingsarbeten inom äldreomsorg samt SoL under 65 år.
Intern identifierare: Biståndshandläggare
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Chef
Beskrivning: Anbudsgivaren ska tillhandahålla bemanningstjänster av Chefer inom Socialförvaltningen och Vård- och omsorgsförvaltningen för kortare och längre perioder för olika uppdrag vid frånvaro hos kommunens ordinarie personal. Bemanning av chefer ska kunna erbjudas inom följande tjänstekategorier: a) Enhetschef b) Verksamhetschef
Intern identifierare: Chef
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: LSS-handläggare
Beskrivning: Arbetsuppgifter som kan ingå i uppdraget som LSS-handläggare: • Utreda, bedöma och fatta beslut om insatser för individer som omfattas av LSS och SoL • Uppföljning av beviljade insatser • Samverka både externt och internt Konsulten som ska utföra uppdraget ska ha minst: • Socionomexamen eller likvärdigt • Erfarenhet av handläggning och dokumentation enligt SoL och LSS inom myndighetsutövning • Goda kunskaper om de målgrupper som omfattas av personkretsen enligt LSS • Kunskap om bemötande av brukare med vissa funktionsnedsättningar • Grundläggande IT-vana Beställare har vid avrop möjlighet att specificera ytterligare kompetenser och erfarenhet som konsulten ska inneha.
Intern identifierare: LSS-handläggare
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Gruppledare
Beskrivning: Arbetsuppgifter som kan ingå i uppdraget som gruppledare: Leda och fördela arbetet kring ärenden samt handläggning tillsammans med enhetschef/verksamhetschef • • Driva utvecklingsarbeten i team och hålla utbildningar • Ansvara för att hålla ärendedragningar i grupp och individuellt • Ha kontakt med såväl interna som externa kontakter • Identifiera utvecklingsområden genom omvärldsbevakning Konsulten som ska utföra uppdraget ska ha minst: • Socionomexamen eller likvärdigt Erfarenhet av handläggning och dokumentation enligt SoL, LSS eller dylikt inom myndighetsutövning • • Erfarenhet av att leda andra • God förmåga att planera och organisera ditt arbete • Grundläggande IT-vana Beställare har vid avrop möjlighet att specificera ytterligare kompetenser och erfarenhet som konsulten ska inneha.
Intern identifierare: Gruppledare
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Boendesamordnare, placeringssamordnare eller avgiftshandläggare
Beskrivning: Arbetsuppgifter som kan ingå i uppdraget som boendesamordnare/placeringssamordnare/avgifthandläggare: -Söka externa placeringar såsom exempelvis korttidsboende, bostad med särskild service samt säkerställa kvaliteten -Säkerställa kostnad i relation till behov -Förhandla om platspris, upprätta individavtal samt säkerställa att krav utifrån individavtalet efterlevs -Bistå med stöd till handläggare, gruppledare och enhetschef eller verksamhetschef utifrån kvalitetskrav när det gäller externa placeringar -Arbeta med verksamhetsutveckling Konsulten som ska utföra uppdraget ska ha minst: -Socionomexamen eller likvärdig -Erfarenhet som placeringssamordnare, boendesamordnare eller avgifthandläggare annan liknande funktion -Erfarenhet av handläggning och dokumentation enligt SoL, LSS eller dylikt inom myndighetsutövning Beställare har vid avrop möjlighet att specificera ytterligare kompetenser och erfarenhet som konsulten ska inneha.
Intern identifierare: Boendesamordnare, placeringssamordnare eller avgiftshandläggare