78512-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Bevaknings- och säkerhetssystem
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Övervakningssystem.
Referensnummer: 407991
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk (FMV) skall upphandla leverantörer för teknisk bevakning.
Med teknisk bevakning avses system för inbrottslarm, passerkontroll, övervakningskameror, porttelefon, kommunikationsnät för dessa system samt överordnade system för handhavande av system för teknisk bevakning. Denna förhandsannons syftar till att nå ut till så många leverantörer som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser följande huvudsakliga delområden:
— installation av system för teknisk bevakning (TB),
— validering av system för TB,
— vidmakthållande av funktionalitet hos FMLC (FM:s larmcentral),
— installation och vidmakthållande av system tillhörande FMV SÄK (Säkerhetsskydd) samt
— installation och vidmakthållande av system tillhörande FMV T&E (Test och Evaluering).
För detta uppdrag indelas Sverige i 9 st. regioner enligt nedan:
— SE11 Stockholm,
— SE12 Östra Mellansverige,
— SE21 Småland, Öland och Gotland,
— SE22 Sydsverige,
— SE23 Västsverige,
— SE31 Norra Mellansverige,
— SE32 Mellersta Norrland,
— SE331 Västerbottens län,
— SE332 Norrbottens län.
Utöver dessa finns en region som avser övriga världen samt 2 rikstäckande regioner och avser specifika verksamheter hos FMV:
— INT Övriga världen,
— SÄK Avser FMV:s lokaler inom landet,
— T&E Avser FMV:s provplatser inom landet.