2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av höjdfordon
Beskrivning: Upphandlingen avser anskaffning av 4 stycken höjdfordon med leverans under 2027-2028 och 2029.
Intern identifierare: 3155/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144211 Lastbilar med maskinstege
Ytterligare klassificering (cpv): 34114110 Räddningsfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar byggnation och leverans av 4 st höjdfordon (stegbilar). Respektive höjdfordon ska levereras enligt leverantider som anges i punkt 1.5 och innebär byggnation, leverans samt utbildning. Syftet med upphandlingen är att den upphandlande myndighet ska teckna kontrakt med en leverantör som kan leverera och bygga samtliga höjdfordon.
Intern identifierare: 1803416-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Uteslutningsgrunder från deltagande i upphandling
Beskrivning: Krav enlgit kap 13 LOU
Intern identifierare: 1803422-1