78531-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Ombyggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal renovering av kulturfastigheter
Referensnummer: GNU 2021/139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45454000 Ombyggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för renovering av kulturfastigheter i kommunerna Falun och Borlänge.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudspriser Falu kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45454000 Ombyggnadstjänster, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421110 Montering av dörr- och fönsterkarmar, 45421112 Montering av fönsterkarmar, 45421111 Montering av dörrkarmar, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45421132 Montering av fönster, 45421131 Montering av dörrar, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45422100 Träarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45443000 Fasadarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal, renovering av kulturfastigheter, två kommuner
Anbudspriser Borlänge kommun
Del nr: 2
Referenser Arbetsledare/Uppdragsansvarig
Del nr: 3