See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VVS och kyla
Beskrivning: VVS och kyla för RISE verksamhet. Upphandlingen är uppdelad i olika regioner inom Sverige.
Intern identifierare: 24/153
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
Ytterligare klassificering (cpv): 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331230 Installation av kylutrustning, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: RISE AB och dess dotterbolag har för avsikt att upphandla löpande tjänster gällande VVS, ventilation och kyla för våra verksamheter och lokaler samt material leveranser kopplade till dessa. Beställaren bedriver verksamhet över hela Sverige med cirka 60 etableringar. Verksamheten består av forskning, utveckling och tester inom en mängd olika områden i samhället, därav finns alla typer av lokaler från kontor till olika typer av laboratorier och testmiljöer såväl inomhus som utomhus. Upphandlingen är indelad in i flera regioner inom Sverige vilka specificeras nedan.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtalet omfattar alla typer av tjänster kopplat till VVS och kyla. Det kan vara servicearbeten, nyinstallationer, renoveringar och ombyggnadsarbeten samt köldmedierapportering och OVK. Upphandlingen är uppdelad på fem olika geografiska områden. Under del tre framgår vilka orter inom respektive område RISE i dagsläget har verksamhet med behov av efterfrågade tjänster. Region Syd Region Väst Region Mälardalen (Öst) Region södra Norrland Region norra Norrland Anbud kan lämnas på ett eller flera geografiska delområden.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: VVS, ventilation och kyla1
Beskrivning: Ramavtalet omfattar alla typer av tjänster kopplat till VVS och kyla. Det kan vara servicearbeten, nyinstallationer, renoveringar och ombyggnadsarbeten samt köldmedierapportering och OVK. Upphandlingen är uppdelad på fem olika geografiska områden. Under del tre framgår vilka orter inom respektive område RISE i dagsläget har verksamhet med behov av efterfrågade tjänster. Region Syd Region Väst Region Mälardalen (Öst) Region södra Norrland Region norra Norrland Anbud kan lämnas på ett eller flera geografiska delområden. Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Region Väst
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Ort Yta i kvm Typ av lokaler Antal anställda Borås 60000 Kontor och lab 750 Jönköping 3200 Kontor och lab 30 Karlstad 100 Kontor 8 Göteborg 15200 Kontor och lab 465 Mölndal 14500 Kontor och lab 170 Bäckhammar/Kristinehamn 2000 Kontor och lab 5
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Region Syd
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Ort Yta i kvm Typ av lokaler Antal anställda Alnarp 2400 Kontor och lab 16 Lund 6000 Kontor och lab 85 Olofström 270 Kontor och lab 10 Karlskrona 480 Kontor 20 Växjö 1080 Kontor och lab 20
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Region Mälardalen (Öst)
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Ort Yta i kvm Typ av lokaler Antal anställda Stockholm 21000 Kontor och lab 320 Kista 1800 Kontor och lab 300 Uppsala 3900 Kontor och lab 60 Södertälje 14000 Kontor och lab 80 Norrköping 1000 Kontor och lab 45 Västerås 1100 Kontor och lab 55 Linköping 900 Kontor och lab 35 Eskilstuna 100 Kontor 7
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Region södra Norrland
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Ort Yta i kvm Typ av lokaler Antal anställda Hudiksvall 1100 Kontor och lab 15 Sundsvall 200 Kontor 10 Örnsköldsvik 8300 Kontor och lab 80 Umeå 2400 Kontor och lab 40
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Region norra Norrland
Beskrivning: Delområdet omfattar orterna: Ort Yta i kvm Typ av lokaler Antal anställda Piteå 5000 Kontor och lab 35 Skellefteå 1650 Kontor och lab 5 Luleå 270 Kontor och lab 10