785427-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Patientövervakningssystem – IT-system för Rörelsemonitorering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-system för Rörelsemonitorering
BeskrivningVästra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende Rörelsemonitorering. VGR behöver bli bättre på att förebygga fallskador hos patienter som behandlas i slutenvården för att nå regionens mål för fallvårdskador. Därför pågår ett projekt för att införa rörelsemonitorering inom VGR. Projektet gör nu en regiongemensam upphandling av tekniken samt kommer hålla ihop arbetet med att etablera ett regiongemensamt fallförebyggande arbetssätt. Införandet av lösningen och nya arbetssätt kommer att ske etappvis, med start under 2025. I upphandlingen ingår även funktionalitet för att förebygga trycksår. Lösningen kommer att användas inom samtliga fem sjukhusförvaltningar. Projektets effektmål är: Färre 0,5% av alla vårdtillfällen ska leda till fallskada (VGR:s regionala mål) • Användning av orosvak minskar • Frigjord tid för vårdpersonal genom minskad hantering av larmmattor. • Avtalet planeras gälla från och med Avtalsdagen och 8 år från datum för Effektiv leveransdag. Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett avtal med en leverantör. Anbud ska lämnas på hela upphandlingen.
Intern identifierareRS 2024-03828
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33195000 Patientövervakningssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000