Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Idrottsmateriel och Liggunderlag
Referensnummer: FM2023-5155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av Idrottsmateriel och Liggunderlag. Med idrottsmateriel åsyftas materiel för bollsporter och lagsporter, tidtagnings- och mätutrustning, orientering, gymnastik och övriga produkter så som exempelvis gångstavar, löpstege och visselpipa mm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37414100 Liggunderlag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsunderlag