Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Särskild kollektivtrafik och närtrafik i Östergötlands län
Referensnummer: 2017/0507
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar i huvudsak Särskild kollektivtrafik och närtrafik samt kommunöverskridande färdtjänst och sjukresor i Östergötland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar i huvudsak Särskild kollektivtrafik och närtrafik samt kommunöverskridande färdtjänst och sjukresor i Östergötland, med 279 fordon stationerade i samtliga östgötska kommuner fördelade i tio (10) stycken anbudspaket.