2. Förfarande
Förfarande
Titel: Isolerskarv för fältmontage
Beskrivning: Isolerskarvarna ska kunna användas i skartfritt spår, skarvspår och spårväxlar med rälprofilerna SJ43, 50E3, 54E3 och 60E1. Isolerskarven ska kunna användas i spår med alla inom Trafikverket förekommande befästningstyper för respektive rälmodell. Isolerskarven ska vara olimmad och inte kräva lim eller fogbruk för montage. Behovet avser i första hand skarvar med fyra hål. för rälprofilerna 60E1 och 50E3 finns behov av sexhålsskarvar. För avtalet ingår även leverans av ändmällanlägg.
Intern identifierare: KOM-405415
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34941000 Räler och tillbehör till dessa
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Isolerskarv för fältmontage