II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45232220 Byggnation av undercentral, 45232221 Transformatorunderstation, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska kraftnät tillsammans med Vattenfall Eldistribution AB planerar nybyggnad av en 400- respektive 130 kV station för att möjliggöra anslutning av H2 Green Steel (H2GS) uppförande av nytt stålverk och anläggning för vätgastillverkning i Bodens kommun, Norrbottens län. De nya anläggningarna kommer att vara belägna vid Norra Svartbyn ca 5 km öst om samhället Boden i Bodens kommun. Där stationerna byggs på en del av det som idag är fastigheterna Boden 1:50, Svartbyn 21:1, 6:21 och 17:1. För att kunna försörja Kunden med elkraft avser Vattenfall Eldistribution AB (nedan benämnd Beställaren) att uppföra en ny transformatorstation PT10 DEGERTRÄSK. Transformatorstationen kommer att bestå av ett 130 kV-ställverk, fyra krafttransformatorer, fyra shuntkondensatorbatterier och egen manöverbyggnad.