Hematologisk analys av blod och kroppsvätskor, vilket är den vanligaste typen av analys inom sjukvården. Utrustningen används dygnet runt, både akut och inom rutinverksamhet.
Utöver ersättning av den utrustning som finns idag ska utrustning för automatiskt diffutstryk med färgning upphandlas till laboratoriet i Jönköping. Denna utrustning ska kunna kopplas till samma automationslösning som övrig hematologiutrustning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38434000 Analysatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen