2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultstöd vid medieträning
Beskrivning: Skolinspektionen har behov av konsultstöd vid interna endagsutbildningar med medieträning som kommunikationssekretariatet genomför cirka 8-12 gånger per år. Skolinspektionen har ett tydligt uppdrag att svara på frågor som kommer från medborgare och media. Skolinspektionens medieträning syftar därför till att hjälpa och stödja interna chefer och medarbetare att svara på frågor från media. Vi ser medieträningen som en viktig del i att säkra att vi följer offentlighetsprincipen och att chefer och medarbetarna genom medieträningen får tillgång till verktyg och tips som gör att de på bästa sätt kan svara på frågor. Målet med medieträning är att Skolinspektionens medarbetare, efter genomförd medieträning, ska känna sig trygga att svara på frågor från media och känna sig trygga i rollen som talespersoner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117739:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Krisstöd