See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadtjänster - Hissarbeten
Beskrivning: Upphandlinegn avser ramavtal gällande hissarbeten av varierande slag, som exempelvis reparationer, service- och underhållsåtgärder, felavhjälpande åtgärder m.m. I uppdraget ingår även medverkan vid årlig besiktning samt utförande av eventuella åtgärder efter besiktning. Alla uppdrag utförs som totalentreprenadåtaganden. Uppdraget beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten. Såväl Skelleftebostäder AB som Skellefteå Industrihus (och deras respektive dotterbolag) är berättigade till avrop.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42416100 Hissar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116743:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer, 50750000 Underhåll av hissar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsförlängning