78689-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Kontrollansvarig enligt PBL.
Referensnummer: 6176-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen:
Upphandlingen avser uppdrag som kontrollansvarig enligt PBL. Uppdragen kommer i huvudsak omfatta besiktning inom diverse entreprenad- och byggprojekt. Uppdragen kan komma att omfatta både ombyggnads- och nybyggnadsprojekt. Närmare specificering av uppdraget kommer att anges vid avrop.
Upphandlingens benämning:
Upphandlingens benämning är: Ramavtal avseende Kontrollansvarig enligt PBL med behörighet K och N.
Kortfattad beskrivning:
Upphandlingen avser uppdrag som kontrollansvarig enligt PBL. Uppdragen kan komma att omfatta både ombyggnads- och nybyggnadsprojekt samt underhållsprojekt. Närmare specificering av uppdraget kommer att anges vid avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsform:
Upphandlingen genomförs enligt Lag 2007:1091 om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
Kommande avtal:
Kommande avtal baseras på avtalsvillkoren i denna upphandling, vilket kommer att kompletteras med uppgifter i antagen anbudsgivares anbud. Avtal kommer att tecknas med flera anbudsgivare. Avtal ska vara skriftligt och behörigen undertecknat av båda parter för att vara bindande.
Beskrivning av tjänsten:
B har som krav på den som ska utföra tjänster enligt denna förfrågan att den har mycket god erfarenhet och mycket relevant kompetens, p.g.a. den ofta omfattande och komplicerade karaktären på B:s byggprojekt.
Anbudsområden och uppskattad omfattning:
För allmän information planerar B att under år 2017 – 2019 göra följande antal avrop.
Nyproduktion 10 -15 st.,
Ombyggnad 20 st.,
Övriga 10 st.
B garanterar dock inga volymer under avtalsperioden. Ramavtalet innebär därmed inget åtagande från B att avropa en viss volym under ramavtalstiden. Förändring av verksamhet och andra politiska beslut kan också komma att påverka inköpsvolymen under avtalstiden.