See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadtjänster - Kylarbeten
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande kylarbeten av varierade slag, som exempelvis reparationer, underhållsåtgärder, ombyggnadsprojekt m.m. Ramavtalet erfodrar även leverans av kylmediarapportering. Alla uppdrag utförs som totalentreprenadåtaganden. Uppdraget beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten. Såväl Skelleftebostäder AB som Skellefteå Industrihus (och deras respektive dotterbolag) är berättigade till avrop.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116716:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 45330000 Rörmokeriarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsförlängning