2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vällingby sim- och idrottshall, entreprenad för ombyggnad i samverkan
Beskrivning: Vällingby sim- och idrottshall är i kraftigt behov av ombyggnad och upprustning för att möta dagens kravställningar. Den planerade ombyggnaden kommer att omfatta samtliga huskroppar vilket innebär ca 11 800 kvm. Entreprenaden ska genomföras som en totalentreprenad (ABT06) med arbetsformen samverkan.
Intern identifierare: FSK 2024/537
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45212290 Reparation och underhåll av idrottsanläggningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45232430 Vattenrening, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Vällingby sim- och idrottshall, entreprenad för ombyggnad i samverkan