See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av projektör för Framtidens Kontor Stockholm
Beskrivning: Svenska kraftnät (SVK) tecknade i oktober 2023 ett villkorat hyresavtal om ny lokal för huvudkontoret. Lokalerna är på 52 000 BRA kvm med placering i Solna Business Park. Här vill SVK utveckla ett modernt kontor, Framtidens kontor (FK Stockholm), i ett område med ett starkt serviceutbud och goda kommunikationer. Fastigheten är fördelad på 11 våningar och kommer innehålla både kontors -och tekniska lokaler. För ca 5 000 BRA kvm av lokalerna kommer SVK vara byggherre och ansvara för projektering och färdigställande enligt gällande regelverk och uppställda projektmål. Uppdraget omfattar projektering inom 4 olika områden, ett kontrakt per avtalsområdet kommer att tecknas. Dessa 4 uppdrag innebär att part ingår ett säkerhetsskyddsavtal med registerkontroll av personal. Upphandlingen kommer resultera i 4 kontrakt, ett kontrakt per avtalsområde, - VVS - Styr och regler - El och Tele - Brand
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Projektör VVS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121989:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Projektör Styr och regler
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121989:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Projektör El och tele
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121989:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Projektör Brand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121989:Lot:4