78763-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Strategisk IT-partner
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStrategisk IT-partner
BeskrivningLBVA avser att upphandla en strategisk IT-partner som kan tillgodose bolagets behov inom hårdvara, licenser, konsulttjänster IT samt omvärldsbevakning. Uppdraget omfattar även konsultmäklartjänster samt strategiskt stöd inom digitalisering. Partnern ska i samråd med LBVA bidra till att modernisera och effektivisera bolagets IT-verksamhet, med fokus på VA-verksamheten och bolagets framtida behov.
Intern identifierareLBVAAB 2025/00302
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 32250000 Mobiltelefoner, 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000