2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personburna Ballistiska skydd
Beskrivning: Behov att anskaffa personburna ballistiska skydd till besättningar i TP och HKP som kan bäras i bärsystem, Personburet Flygstridsbesättningssystem (PBFBS) Hölje Stridsväst samt PBFBS Hölje Skyddspaneler. FMV och Försvarsmakten TVA och LSS samverkar utifrån behov bla. beskrivna i SMS Flygstridsutrustning (FSU) (FM2022-4746:6). Ramavtal upp till 4 år med förlängning upp till 3 år med prognosticerad volym för 2024-2031.
Intern identifierare: 23FMVU11500
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35815100 Skottsäkra västar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Behov att anskaffa personburna ballistiska skydd till besättningar i TP och HKP som kan bäras i bärsystem, Personburet Flygstridsbesättningssystem (PBFBS) Hölje Stridsväst samt PBFBS Hölje Skyddspaneler. FMV och Försvarsmakten TVA och LSS samverkar utifrån behov bla. beskrivna i SMS Flygstridsutrustning (FSU) (FM2022-4746:6). Ramavtal upp till 4 år med förlängning upp till 3 år med prognosticerad volym för 2024-2031. Försörjningstrygghet med flera leverantörer med lämpligt förhållande ex 80/20, 75/25, 90/10 etc om flera anbud som kommer in uppfyller kraven. Marknadsundersökning av FMV under 2023 visade att det finns flera leverantörer på marknaden som kan möta Försvarsmaktens behov. För att säkerställa komfort och användningsbarhet planerar FMV att utföra användarutvärdering under anbudsutvärdering tillsammans med avsett bärsystem före kontraktskrivning, under T&Es ansvar. Anskaffningen sker på ombudsnivå 3.
Intern identifierare: Personburna Ballistiska skydd