2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för utförare inom socialtjänsten, äldreomsorgen och kommunal hälso- och sjukvård
Beskrivning: Äldreförvaltningen i Stockholms stad (nedan Staden) genomför upphandling av nytt System för utförarverksamheterna inom socialtjänsten, äldreomsorgen samt kommunal hälso- och sjukvård. Upphandlingsföremålet är ett modernt standardiserat System som stödjer utförarverksamheterna i deras dagliga arbete. Avsikten är att Systemet ska täcka behoven hos utförarverksamheterna som behöver it-stöd för exempelvis schemaläggning, ruttplanering, genomförande av Insatser, rapportering, administrering samt dokumentation inom socialtjänst, äldreomsorg och kommunal hälso- och sjukvård. Se upphandlingsdokumenten för utförligare beskrivning av upphandlingsföremålet.
Intern identifierare: ALD 2024/399
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48517000 IT-programvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72265000 Programkonfigurering, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 72318000 Dataöverföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Systemstöd för utförare inom socialtjänsten, äldreomsorgen och kommunal hälso- och sjukvård