2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinter och sommardrift i Pajala Kommun
Beskrivning: Entreprenaden omfattar drift i form av snöröjning, halkbekämpning, siktröjning samt övriga arbeten i anslutning till dessa. Entreprenaden omfattar också drift i form av underhåll av grusvägar, sandupptagning, trum- samt brunnstining, lagning av mindre skador på väg, arbete med skyltar, slåtter samt övriga arbeten i anslutning till dessa. Arbeten i egen regi förekommer. Maximal takvolym genom detta ramavtal är 75 miljoner SEK.
Intern identifierare: 2024-0965
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 45233139 Underhåll av allmänna vägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000