788249-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för bostadshus – Ramavtal Måleritjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Måleritjänster
BeskrivningAB Väsbyhem avser att upphandla ramavtal för måleritjänster om max 2+1+1 år (max 4 år). ​Beställaren avser att teckna avtal med 3 leverantörer med rangordning. Avrop Avrop avser uppdrag upp till cirka 350 000 sek efter rangordningsprincipen. Rang 1 tillfrågas först osv. Förnyad konkurrensutsättning För större arbeten mellan 350 000 och 5 000 000 sek, upphandlas enligt sk. förnyad konkurrensutsättning med de antagna ramavtalsentreprenörerna. Nytt pris lämnas då på helt uppdrag som beskrivs i förfrågan. Vid uppskattade uppdrag större än >5 000 000 SEK ska ny upphandling göras. Ramavtalets uppskattade volym Ramavtal innehåller inte några utfästelser om avrop av viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är helt beroende av vilka behov som uppstår under ramavtalets löptid och antagen entreprenör förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov. Väsbyhem köper i dagsläget målningstjänster för cirka 10 miljoner sek/år. Volym som anges och beloppen kan förändras från år till år och ingen volym garanteras. Takvolym för detta ramavtal är 70 000 000 sek. (16 000 000 sek x 4 år = 64 000 000 sek + 6 000 000 sek för höjda priser i framtiden och ett ökat underhållsbehov under de kommande åren).
Intern identifierareUPVH/2023:66
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70331000 Tjänster för bostadshus
Ytterligare klassificering (cpv): 70333000 Bostadstjänster, 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Måleritjänster