See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter
Beskrivning: Ramavtalet omfattar följande ramavtalsområden Ramavtalsområde 1 - Detaljplan, Översiktsplan, markanvisningar och tidiga skeden är indelad i 2 delområden: Ramavtalsområde 2 - Utredningar till detaljplan, översiktsplan, arkanvisningar och tidiga skeden är indelad i 18 delområden
Intern identifierare: KS 2024/138
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tekniska konsulter (1)
Intern identifierare: 1496989-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: R1. Delområde 1 - Arkitekter, planarkitekter, landskapsarkitekter
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram handlingar till översiktsplaner och fördjupade översiktsplaner Ta fram handlingar till detaljplaner och planprogram Ta fram handlingar till gestaltningsprogram Ta fram handlingar till markanvisningar Ta fram handlingar till tidiga skeden som exempelvis strukturplaner, utvecklingsplaner och förstudier Ta fram underlagsmaterial som exempelvis analyser och presentationsmaterial Ta fram gestaltningsmaterial och skisser Bistå Beställaren med rådgivning inom delområde
Intern identifierare: 1496990-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: R1. Delområde 2 - Samhällsplanerare, processledare
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram handlingar till översiktsplaner och fördjupade översiktsplaner Ta fram handlingar till detaljplaner och planprogram Ta fram handlingar till markanvisningar Ta fram handlingar till tidiga skeden som exempelvis strukturplaner, utvecklingsplaner, förstudier Ta fram underlagsmaterial som exempelvis analyser och presentationsmaterial Leder, planerar och driver processer som exempelvis medborgardialoge Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496991-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: R2. Delområde 1 - Geoteknik
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram geotekniska utredningar Ta fram geotekniskt underlag och beskriva markförhållanden Genomföra fältundersökningar, provtagningar, stabilitetsanalyser med tillhörande konsekvensbedömningar, sättningsutredningar, dimensionering av grundläggningar/grundförstärkningar Ta fram åtgärdsförslag och bedömning av byggbarhet samt kostnadsberäkningar avseende exempelvis grundläggnings- och förstärkningsarbeten baserat på aktuella geotekniska förhållanden Genomföra riskanalyser och beskrivning av omgivningspåverkan Ta fram erosionsutredningar och åtgärdsförslag samt kostnadsberäkningar för dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496992-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: R2. Delområde 2 - Bergteknik
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram bergtekniska utredningar Ta fram bergtekniskt underlag och beskriva bergets beskaffenhet Utreda block- och bergsstabilitet samt risker för bergras och blockutfall Genomföra fältundersökningar, provtagningar, beskriva bergförhållanden Genomföra riskanalyser och beskrivning av omgivningspåverkan Ta fram åtgärdsförslag och kostnadsberäkningar för dessa baserat på aktuella bergtekniska förhållanden Genomföra bergteknisk syn och att ta fram radonutredning Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496993-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: R2. Delområde 4 - Hydrogeologi
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram hydrogeologiska utredningar Ta fram hydrogeologiska beskrivningar av grund-/ytvattenförhållanden Genomföra hydrogeologiska fältundersökningar, provtagningar, mätningar och funktionskontroller Genomföra utredning av grundvattenförhållanden Genomföra risk-/konsekvensanalyser i samband med byggnation Ta fram åtgärdsförslag samt kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496994-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: R2. Delområde 5 - Vatten, spillvatten och dagvatten
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram vatten-, spillvatten- och dagvattenutredningar Ta fram flödesberäkningar och dimensionering av vatten-, spillvatten- och dagvattensystem Utreda förutsättningar och behov avseende vatten, spillvatten och dagvatten i befintliga områden och i samband med utbyggnad av nya områden Ta fram förslag till åtgärder avseende vatten, spillvatten och dagvatten i befintliga områden och i samband med utbyggnad av nya områden Ta fram kostnadsberäkningar av åtgärdsförslag som avser vatten, spillvatten och dagvatten i befintliga områden och i samband med utbyggnad av nya områden Utreda hur vatten-, spillvatten- och dagvattensituationen i närområdet påverkas av föreslagna åtgärder i samband med utbyggnad av nya områden Ge åtgärdsförslag på hur en hållbar dagvattenhantering kan uppnås med avseende på föroreningar och flöden Ta fram skyfall- och högvattenutredningar Ta fram beskrivningar av hur skyfall, högvatten eller en kombination av dessa påverkar ett befintligt område eller ett utbyggnadsområde avseende risken för översvämning Ta fram förslag till åtgärder avseende förebyggande och skydd mot översvämningar samt genomföra kostnadsberäkningar av dessa Ta fram förslag till åtgärder avseende förebyggande och skydd mot översvämningar i samband med utbyggnad av ett område samt genomföra kostnadsberäkningar av dessa Utreda hur närområdet påverkas av föreslagna skyddsåtgärder mot översvämningar Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496995-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: R2. Delområde 6 - Trafik, parkering och mobilitet
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram trafik- och parkeringsutredningar Genomföra nulägesbeskrivningar och analyser av förutsättningar avseende trafik, parkering och mobilitet i befintliga miljöer Genomföra analyser avseende trafik, parkering och mobilitet i samband med utbyggnad av nya trafik-, kollektivtrafik- och parkeringsstrukturer Genomföra kapacitetsutredningar och flödesberäkningar samt analyser av hur påverkan av ett förslag blir på det lokala vägnätet i kommunen och på väg 155 Genomföra mobilitetsutredningar och ta fram förslag på hur ett hållbart resande kan åstadkommas med olika typer av mobilitetslösningar Ta fram utformningar, lösningar och åtgärder avseende trafik, parkering och mobilitet i befintliga områden Ta fram utformningar, lösningar och åtgärder avseende trafik, parkering och mobilitet i samband med utbyggnad av nya områden Genomföra kostnadsberäkningar av utformningar, lösningar och åtgärder Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496996-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: R2. Delområde 7 - Naturvärden
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram naturvärdesinventeringar enligt SIS-standard Genomföra fältundersökningar samt analysera och bedöma vilka konsekvenser ett utvecklingsförslag får för naturvärdena i ett område Ta fram förslag på åtgärder och lösningar för hur en exploatering kan anpassas för att ta hänsyn till ett områdes naturvärden Ta fram beskrivningar av de ekologiska och rumsliga förutsättningarna för ekosystemtjänster Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496997-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: R2. Delområde 8 - Fördjupade artinventeringar och fågelinventeringar
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram fördjupade artinventeringar och fågelinventeringar Genomföra fältundersökningar samt analysera och bedöma vilka konsekvenser ett utvecklingsförslag får för arter och fåglar i ett område Ta fram åtgärdsförslag utifrån perspektivet arter och fåglar i samband med en förslagen utbyggnad samt ta fram kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområde
Intern identifierare: 1496998-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: R2. Delområde 9 - Ekosystemtjänster
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram ekosystemtjänstanalyser Genomföra fältundersökningar, inventera och beskriva befintliga ekosystemtjänster, beskriva potentiella ekosystemtjänster samt behovet av ekosystemtjänster i ett område Analysera och bedöma vilka konsekvenser ett utbyggnadsförslag har samt identifiera de prioriterade ekosystemtjänsterna Ge förslag på åtgärder för att utveckla befintliga ekosystemtjänster samt ta fram kostnadsberäkningar av dessa Ge förslag på åtgärder för att skapa nya ekosystemtjänster samt ta fram kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1496999-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: R2. Delområde 10 - Marinmiljö
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Genomföra utredningar av marina miljöer Genomföra fältundersökningar och inventeringar i marina miljöer Ta fram analyser och bedömningar av vilka konsekvenser ett utbyggnadsförslag får för den marina miljön i ett område Ta fram åtgärdsförslag utifrån perspektivet den marinmiljö i samband med en förslagen utbyggnad samt ta fram kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497000-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: R2. Delområde 11 - Kulturmiljö
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Genomföra utredningar inom kultur- och bebyggelsemiljöer Inventera, beskriva och värdera förutsättningar avseende kultur- och bebyggelsemiljöer Ta fram landskapsanalyser och konsekvensanalyser Ta fram antikvariska konsekvensbeskrivningar och konsekvensbedömningar av kulturhistoriskt värdefulla miljöer och inom områden inom riksintresse för kulturmiljövården Ta fram åtgärdsförslag på hur ett utbyggnadsförslag kan anpassas för att ta hänsyn till ett områdes landskap, kultur- och bebyggelsemiljö Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497001-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: R2. Delområde 12 - Buller
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram utredningar som avser trafik-, industri- och verksamhetsbuller eller en kombination av dessa Genomföra kartläggningar, beräkningar, simuleringar av trafik-, industri- och verksamhetsbuller Genomföra mätningar av bullernivåer Genomföra analyser av hur ett utbyggnadsförslag påverkas av trafik-, industri- och verksamhetsbuller Ta fram åtgärdsförslag till skydd mot buller och kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497002-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: R2. Delområde 13 - Risk
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram riskutredningar för olyckor och omgivningspåverkan Ta fram riskutredningar inom exempelvis transporter, farligt gods och industrier eller en kombination av dessa Ta fram riskutredningar utifrån både individnivå och samhällsnivå Identifiera och bedöma hur ett utbyggnadsförslag påverkas av risker för olyckor och omgivningspåverkan Identifiera och bedöma om och hur ett utbyggnadsförslag kan leda till att risker för olyckor och omgivningspåverkan uppstår Ta fram förslag till lösningar och åtgärder för skydd mot risker för olyckor och omgivningspåverkan samt kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497003-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: R2. Delområde 14 - Kostnadskalkyler
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram kostnadskalkyler för utbyggnad av infrastruktur som exempelvis gator, vatten-, spillvatten- och dagvattensystem Ta fram kostnadskalkyler för anläggande av skyddsåtgärder mot exempelvis översvämningar och högvatten, buller och olycksrisker Ta fram kostnadskalkyler för sprängning i berg och bergssäkring Ta fram kostnadskalkyler för stabilisering av mark, utfyllnad av mark och sanering av mark Bistå Beställaren med rådgivning inom delområde
Intern identifierare: 1497004-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: R2. Delområde 15 - Konsekvensanalyser
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram konsekvensanalyser som exempelvis barnkonsekvensanalyser, trygghetsanalyser och sociala konsekvensanalyser Genomföra inventeringar, platsanalyser, kartläggningar och beskrivningar Ta fram sociotopkartor Ta fram förslag till åtgärder och lösningar utifrån exempelvis sociala konsekvenser, barnkonsekvenser och trygghet Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497005-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: R2. Delområde 16 - Sol-, vind- och skuggstudier
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram utredningar där solförhållanden, vindförhållanden och skuggförhållanden studeras Identifiera och bedöma vilken påverkan ett utbyggnadsförslag kan ha på omgivningen utifrån parametrarna solförhållanden, vindförhållanden och skuggförhållanden Identifiera och bedöma hur ett utbyggnadsförslag påverkas utifrån parametrarna solförhållanden, vindförhållanden och skuggförhållanden Ta fram förslag till åtgärder och lösningar för att minska påverkan på omgivningen utifrån parametrarna solförhållanden, vindförhållanden och skuggförhållanden Ta fram förslag till åtgärder och lösningar för att minska påverkan på ett utbyggnadsförslag utifrån parametrarna solförhållanden, vindförhållanden och skuggförhållanden Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497006-17
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: R2. Delområde 17 - Avfall
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram avfallsutredningar Identifiera och bedöma behovet av avfallshantering i samband med ett utbyggnadsförslag Ta fram förslag till lösningar, åtgärder och utformning för avfallshantering och avfallstransporter i samband med ett utbyggnadsförslag Ta fram kostnadsberäkningar som avser förslag till lösningar och åtgärder för avfallshantering i samband med ett utbyggnadsförslag Bistå Beställaren med rådgivning inom delområde
Intern identifierare: 1497007-18
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: R2. Delområde 18 - Miljökonsekvensbeskrivningar och strategiska miljöbedömningar
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Ta fram miljökonsekvensbeskrivningar och strategiska miljöbedömningar Identifiera och beskriva de effekter som ett utbyggnadsförslag kan ha på människors hälsa eller miljön Göra en samlad bedömning av den förväntade miljöpåverkan Ta fram förslag på skadeförebyggande åtgärder och rekommendationer Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497008-19
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: R2. Delområde 3 - Miljöteknik
Beskrivning: Konsulten ska i detta delområde exempelvis kunna: Genomföra miljötekniska markundersökningar och beskriva förorenade områden i mark, berg, vatten, luft och i material som använts vid byggnation Genomföra historiska inventeringar Genomföra fältundersökningar och provtagningar Genomföra riskbedömningar och riskvärdering Ta fram åtgärdsförslag som exempelvis saneringsbehov av förorenad mark inför utbyggnad av ett område samt kostnadsberäkningar av dessa Bistå Beställaren med rådgivning inom delområdet
Intern identifierare: 1497010-20