788488-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – Systemutveckling och systemförvaltning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSystemutveckling och systemförvaltning
BeskrivningAlmi AB önskar genom denna upphandling teckna avtal med en kompetent och effektiv leverantör som har stor erfarenhet att utveckla samt förvalta integrations- och digitala lösningar. Leverantören ska hjälpa Almi att utveckla och förvalta väl fungerande system. Systemen ska effektivisera och stödja Almi-koncernens affärsprocesser. Avtalstiden beräknas till 4 år med ett värde på upp till 20 MSEK/år Sista ansökningsdag är 2024-02-05 Välkommen med er ansökan! Leverantören ska på uppdrag av och i samarbete med Almi: Utveckla och effektivisera Almis kundmöten med hjälp av digitala tjänster. Skapa en effektiv integrationslösning som använder etablerade metoder för informationstjänster via API:er. Vara sakkunnig inom IT-säkerhet. Skapa en långsiktigt hållbar lösningsarkitektur för systemutveckling. Skapa en effektiv integrationslösning som använder etablerade metoder för användning av informationstjänster via API. Almi använder både SaaS- samt OnPremise-löningar. Hantera säkerhetsklassad information med högsta säkerhetsklassning. Hög sakkunskap inom säker utveckling och förvaltning specifikt och IT-säkerhet generellt. Stor erfarenhet av UX- och front-end utveckling. Erfarenhet av att utveckla Informationstjänster I dialog med Almi skapa en strategisk och taktisk plan för hur Almi kan ”växa” med tillämpningen. Tillhandahålla en effektiv förvaltning av systemet
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93126:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster