788807-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ingenjörstjänster – Ramavtal - VVS-konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - VVS-konsulter
BeskrivningRamavtalet omfattar beställarens samlade behov av nedan angivna tekniska konsulttjänster inom VVS. Roller som kan avropas under ramavtalstiden: VVS-ProjektörStyr- och övervakningsprojektörProjektör av ledningar i markProjektledare för tekniska projektDagvattenutredareEnergiexpertKonsultkategorier Uppdragsansvarig konsult Handläggande konsult Projekterande konsult Ramavtalet avses att användas både i små och stora byggprojekt samt i den löpande fastighetsförvaltningen. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie, programhandling, systemhandling, bygghandling och/eller i byggproduktion. Merparten av avropen kommer vara uppdrag inom ombyggnationer, nybyggnationer, tillbyggnader och mindre hyresgästanpassningar. Ramavtalet är indelat i två avtalsområden: 1. Huge Bostäders fastighetsbestånd 2. Huddinge Samhällsfastigheters fastighetsbestånd Ramavtal kommer att tecknas med två leverantörer, under förutsättning att så många kvalificerade anbud inkommer. Upphandlingen genomförs enligt selektivt förfarande vilket innebär att upphandling genomförs i två steg.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107773:Lot:1