788979-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Upphandling av drift och underhåll av trafiksignaler i Norrköpings kommun ver. 2
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av drift och underhåll av trafiksignaler i Norrköpings kommun ver. 2
BeskrivningBeställaren genomför en upphandling av utförandeentreprenad för projektet Drift och underhåll av Trafiksignaler och andra trafikrelaterade system såsom trafikkameror, trafikräknare, P-ledningssystem, hastighetspåminnare och FIVÖ (blinkande övergångsställeskyltar) och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare. Samhällsbyggnadskontoret ansvarar för drift och underhåll av Norrköpings kommuns trafiksignalanläggningar i egenskap av väghållare och spårinnehavare. Trafiksignalanläggningarna används både för den allmänna trafiken, räddningstjänst och kollektivtrafik med bussar och spårvagnar. Kontinuerliga driftåtgärder och systematiskt underhåll är viktigt och syftar bl.a. till att minska olyckor, avgasutsläpp och fordonskostnader.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphandling av drift och underhåll av trafiksignaler i Norrköpings kommun
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93081:Lot:1