788993-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avloppspumpar – DIS Pumpstationer Lumire
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Pumpstationer Lumire
BeskrivningUpphandlingen avser Luleå Miljöresurs ABs behov av pumpstationer, och förfarandet avser ett dynamiskt inköpssystem.
Intern identifierareKLF 2024/2063
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42122220 Avloppspumpar
Ytterligare klassificering (cpv): 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelPumpstationer med separationsteknik
BeskrivningBehov av spillvattenpumpstationer kan vara av liten eller medelstor storlek med torr sump och sluten pumpenhet med separationsteknik.
Intern identifierarePumpstationer med separationsteknik
Ytterligare klassificering (cpv): 42122220 Avloppspumpar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPumpstationer med traditionell våt sump
BeskrivningBehov av Spillvattenpumpstationer av liten eller medelstor storlek med våt sump och dränkta pumpar.
Intern identifierarePumpstationer med traditionell våt sump
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelPumpstationer
BeskrivningNär beställaren i förväg inte bestämt vilket av alternativen av pumpstationer (med separationsteknik eller traditionell vår sump) behovet avser utan det kan vara antingen eller. En beskrivning av vad som utför tilldelning kommer beskrivas i avropet. Om det under DIS:ens annonseringstid utvecklas andra typer av pumpstationer kan dem avropas i detta delområde.
Intern identifierarePumpstationer
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelLTA-pumpstationer
BeskrivningLTA-pumpstationer för spillvatten för i huvudsak utbyggnadsområden.
Intern identifierareLTA-pumpstationer