78901-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Post- och budtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Posttjänster och taxeringsservice.
Referensnummer: SR1701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende inrikes posttjänster och taxeringsservice (taxera postförsändelser).
Upphandlingen är samordnad mellan Sveriges Radio AB, Sveriges Television AB (SVT), Sveriges Utbildningsradio AB (UR) och Sveriges Radio Förvaltnings AB (SRF).
Sveriges Radio AB upphandlar och tecknar avtal. De övriga PS-bolag inklusive SRF har rätt att beställa tjänster på detta avtal.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64110000 Postgång
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen