78918-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Ambulanser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storbilsambulans 2022
Referensnummer: 2020/00277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser inköp och leverans av ett (1) multifunktionsambulansfordon av typ C, inkl. erforderlig bår- och sjukvårdsutrustning som beskrivet i förfrågningsunderlaget, för transport av såväl överviktiga, IVA- och ECMO-patienter som tvärställd lastning av transportkuvös. Vidare ingår även dokumentation, installation av ingående utrustningar och utbildning av användare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen