789244-2025 - Resultat
Sverige – Tolktjänster – Tolkförmedlingstjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTolkförmedlingstjänster
BeskrivningUppdraget omfattar tolkförmedlings-, tolknings- och översättningstjänster för kommunens behov. Majoriteten av avropen beräknas avse distanstolknings­tjänster, medan översättningstjänster förväntas utgöra en mindre del av det totala behovet. Huvuddelen av alla tolkuppdrag sker på helgfria vardagar mellan kl. 08:00 - 18:00. Kommunen har undantagsvis även behov av tolktjänster på övriga tider på kvällar och helgdagar.​Samtliga kommunala förvaltningar samt överförmyndarens gode män och förvaltare ska ha möjlighet att avropa avtalade tjänster. Värdet på uppdraget uppskattas till cirka 700 000 SEK per år. Totalt värde uppskattas således till 2 800 000 SEK över hela avtalsperioden om fyra (4) år, inklusive eventuella avtalsförlängningar. Kommunen avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer, enligt fastställd rangordning, i enlighet med vad som anges i detta upphandlingsdokument.
Intern identifierareKS 2025-708
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUppdraget omfattar tolkförmedlings-, tolknings- och översättningstjänster för kommunens behov. Majoriteten av avropen beräknas avse distanstolknings­tjänster, medan översättningstjänster förväntas utgöra en mindre del av det totala behovet. Huvuddelen av alla tolkuppdrag sker på helgfria vardagar mellan kl. 08:00 - 18:00. Kommunen har undantagsvis även behov av tolktjänster på övriga tider på kvällar och helgdagar. ​Samtliga kommunala förvaltningar samt överförmyndarens gode män och förvaltare ska ha möjlighet att avropa avtalade tjänster. Värdet på uppdraget uppskattas till cirka 700 000 SEK per år. Totalt värde uppskattas således till 2 800 000 SEK över hela avtalsperioden om fyra (4) år, inklusive eventuella avtalsförlängningar. Kommunen avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer, enligt fastställd rangordning, i enlighet med vad som anges i detta upphandlingsdokument.
Intern identifierareTolkförmedlingstjänster