2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektetablering uppsändning Esrange
Beskrivning: Upphandlingen avser utveckling och etablering av kapacitet för uppsändning av satelliter från Esrange Space Center (ESC). Projektet är för närvarande i en etableringsfas och upphandlingen avser en projektetablering mellan Försvarets materielverk och Swedish Space Corporation.
Intern identifierare: 24FMVU3703
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75220000 Försvarstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60510000 Uppskjutning av satelliter, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Projektetablering uppsändning Esrange