2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk samverkan badhus Gislaved
Beskrivning: Gislaveds kommun avser att bygga ett nytt badhus vid Gisleområdet som en samverkansentreprenad. Badhuset ska byggas ihop med nuvarande simhall/idrottshall. Den nya byggnaden och dess utemiljö ska anpassa sig till platsen och förbättra och förstärka platsens befintliga struktur och karaktärsdrag. Hela området ska betraktas som en helhet och ”rummen mellan husen” ska ges en hög kvalité och utformas för att vara en mötesplats för människor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104236:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng