789648-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Svetsning – Ramavtal mekaniskt underhållsarbete vid VA-verken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal mekaniskt underhållsarbete vid VA-verken
BeskrivningRamavtalet avser förekommande svetsarbeten inom smide och rör i stål samt annat förekommande underhållsarbete på komponenter såsom växellådor, ventiler, pumpar, kringutrustning och elmotorer. Ravtalet omfattar främst arbetstimmar som ska utföras på plats vid beställarens anläggningar, men kan även innebära viss tillverkning och reparationer i entreprenörens mekaniska verkstad och en mindre mängd inköp av komponenter för senare montage vid beställarens anläggningar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262680 Svetsning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97427:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45232421 Reningsverk, 45259200 Reparation och underhåll av reningsverk, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar