2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kemikalier till reningsverk
Beskrivning: Beställaren Nyköpings kommun har för avsikt att genom upphandling sluta ramavtal med en leverantör avseende fällningskemikalier till kommunens reningsverk. Nyköpings kommun har 12 avloppsreningsverk som renar avloppsvattnet från kommunens omkring 47 000 medborgare. Kommunens största och centralt placerade är Brandholmens avloppsreningsverk, utöver detta finns ytterligare 11 mindre avloppsreningsverk runt om i kommunen. Den årliga historiska förbrukningen av fällningskemikalier för reningen av avloppsvattnet har uppgått till 500 m3 Järnklorid och 40 m3 Polyaluminiumklorid. Järnhalt Fe för de kemikalier som används är mer än 13,5% och gällande Polyaluminiumklorid nyttjas högsta möjliga styrka. För omfattning i detalj hänvisas till upphandlingsdokumentet i dess helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106602:Lot:1