See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Service & Underhåll för Hissar och Rulltrappor
Beskrivning: Tillsyn, skötsel och underhåll av Hissar och Rulltrappor. Serviceåtagandet ansluter till ABFF 15 och är upprättade i enlighet med Aff, Avtal för fastighetsförvaltning och verksamhetsknutna tjänster. Ramavtalet gäller för A. Service och underhåll av Hissar för Stockholm Arlanda Airport (ARN) och Bromma Stockholm Airport (BMA). B. Service och underhåll av Rulltrappor för Stockholm Arlanda Airport (ARN). C. Service och underhåll av Hissar för Göteborg Landvetter Airport (GOT). D. Service och underhåll av Rulltrappor för Göteborg Landvetter Airport (GOT). E. Service och underhåll av Hissar för Malmö Airport (MMX). (För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.)
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A. Avtalsområde Service & Underhåll för Hissar ARN & BMA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120690:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B. Avtalsområde Service & Underhåll för Rulltrappa ARN
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120690:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: C. Avtalsområde Service & Underhåll för Hissar GOT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120690:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: D. Avtalsområde Service & Underhåll för Rulltrappa GOT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120690:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: E. Avtalsområde Service & Underhåll för Hissar MMX
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120690:Lot:5