78998-2021 - PlaneringSverige-Gävle: Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem för administrativ och teknisk förvaltning
Referensnummer: 11668
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle kommun AB upphandlar ett fastighetssystem för administrativ- och teknisk förvaltning som tillhandahåller pålitlig fastighetsinformation samt möjliggör ökad digitalisering och effektivisering av verksamhetens processer och arbetssätt.
Införandet skall bidra till minskat kunskapsglapp mellan olika verksamhetsfunktioner, minska personberoenden samt möjliggöra snabbare och mer välgrundade beslut. Införandet syftar också till nöjdare hyresgäster, bland annat genom ökad transparens i informationsflödet kring fastigheter och ärendehantering.
Upphandlingen omfattar områden och delar som är relevanta för införandet av fastighetssystemet (licenser, uppsättning, migrering av data, projektledning, utbildning, dokumentation etc.) samt för produktionssättning och fortsatt drift av systemet (drift, support, utveckling, underhåll etc.).
Införandet av upphandlat fastighetssystem sker i projektform med väl avgränsade faser för att uppnå hanterbara leveranser i linje med prioriterade krav och identifierade beroenden. Exakt innehåll i faserna, dvs vilken systemfunktionalitet som skall implementeras i respektive fas, definieras tillsammans med upphandlad leverantör av fastighetssystemet.
Upphandlingens omfattning och identifierade behov kan i delar komma att förändras, i den kommande anbudsinbjudan presenteras ytterligare information om funktionella och tekniska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen