2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2025 Drift- och förvaltningsavtal av föregående Vårdadministrativt system
Beskrivning: Beskrivning av ärendet Meddelande om frivillig förhandsinsyn gällande avtal för drift och förvaltning som avser att säkerställa fortsatt åtkomst av den journalinformation som finns i det tidigare vårdadministrativa systemet VAS fram till arkivering och avveckling. Region Norrbotten har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 14 §§ LOU. Bakgrund till beslutet Region Norrbotten har använt VAS inom vårdens verksamheter i regionen. I november 2024 ersattes VAS av det nya journalsystemet Cosmic. VAS är sedan februari 2025 försatt i läsläge, dvs enbart läsning av gammal information sker i systemet, och avveckling är planerad till hösten 2027. Region Norrbotten har behov av förvaltning och drift av VAS i läsläge fram till avveckling. Motivering av beslut Region Norrbotten har behov av att säkerställa fortsatt åtkomst av till den journalinformation som finns i VAS fram till arkivering och avveckling av systemet. VAS började att utvecklas redan på 1990-talet och är byggt på föråldrad teknik som har moderniserats i omgångar. Sedan dess har systemet driftats och förvaltats av konsulter från Tietoevry AB under ledning av Region Norrbotten. En övergång till annan leverantör är inte möjlig, eftersom systemet kräver nödvändiga expertkunskaper som bara Tietoevry AB kan leverera. Ett byte till annan leverantör skulle kräva orimliga resurser och medföra risker för tillgänglighet och informationshantering eftersom det krävs mycket specifik och gedigen kunskap om systemets unika tekniska uppbyggnad. En upphandlande myndighet får enligt 6 kap. 14 § LOU använda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering om det som ska upphandlas kan tillhandahållas endast av en viss leverantör därför att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. Beslut Region Norrbotten fattar beslut att anta TietoEvry AB som leverantör av drift- och förvaltningsavtal VAS i enlighet med informationen angiven i denna förhandsinsyn. Information om detta kommer att publiceras offentligt via Mercell Tendsign. Leverantörinformation Tietoevry AB, 559435-9001 Box 4053 169 04 SOLNA Avtalsspärr Kontrakt med antagen leverantör kommer att tecknas tidigast först sedan en avtalsspärr om tio dagar löpt ut. Avtal kan tidigast tecknas 2025-12-09, förutsatt att kungörandet inte har blivit föremål för överprövning eller de fall där beslutet avbryts. Avtalsspärren räknas från och med dagen efter underrättelsen om tilldelningsbeslutet publicerats och offentliggjorts offentligt. Information om detta kommer även kommuniceras till samtliga leverantörer som deltagit.
Intern identifierare: 25/513
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72246000 Konsulttjänster för system
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000